סדנת כתיבה יוצרת > הצטרפות

איזו סדנת כתיבה יוצרת
תעזור לספר הסרבן שלך
להיכתב כמו שצריך,
סוף סוף?

סדנת כתיבה יוצרת

אין כותב שלא מכיר את העניין הזה.

את זה שיש לך רעיון בראש, וברור לך שהוא טוב. כמה טוב? הוא בוער בעצמות שלך, זה כמה. ואין לך ברירה, יש לך סיפור, וחייבים להוציא אותו. והאנשים מסביב (או אלה שנמצאים בתוך המוח הקודח שלך) פשוט מחכים שהוא יצא. והם מחמיאים לך על הכישרון שלך, והם רוצים לקרוא אותך, וממצב "בוער בעצמות" זה כבר מגיע למצב של "מתפוצץ בלב"….

אבל הספר מסרב להיכתב.

הטקסט זורם למקלדת, אבל הוא עדיין עכור. הגיבורים מסוכסכים איתך ועדיין לא יורדים טוב אל הדף. הדיאלוגים שלהם, שברור לך שיכולים להיות מעולים, עדיין לא משהו. קטעים רבים נכתבים – אבל הם נקראים סתמיים, וקטעים אחרים, שיכלו להיות מעולים, מסתתרים אי שם בין האונה הימנית והאונה השמאלית שלך, משחקים איתך במחבואים ובינתיים מנצחים.

אז שמעת על סדנאות כתיבה, והתחלת להתעניין בהן.
וזה דווקא רעיון לא רע בכלל.

סדנת כתיבה יוצרת טובה יכולה להיות המפתח שמפריד בין כתיבה למגירה – לכתיבה לאנשים. היא יכולה להפוך טקסט עוברי, מבולבל ומהוסס, למשהו שאפשר להתגאות בו. היא יכולה לפתח את האומץ לכתוב. היא יכולה ללמד את מה שטועים לחשוב שאי אפשר ללמוד. היא יכולה להוציא אותך לאור, ואני לא מדבר על אור הדפוס אלא על אור היצירה עצמה, אותו מפל פלאי של השראה שנופל לך פתאום על הראש ומציף אותך בזרמים נעימים של רעיונות וניסוחים מרטיטים.

סדנת כתיבה טובה היא מקום בו לומדים לכתוב, לומדים ליצור, לומדים לשכלל את מה שבאנגלית מכונה ה"קראפט". האומנות של האמנות. היא המקום בו סופרים נולדים.

הצרה הגדולה: הסדנאות האלה מאוד מוגבלות בזמן ובמקום.

כמה מפגשים יש בסדנאות שראית לאחרונה? 8 מפגשים? 12? 24 מפגשים?
זה לא מספיק.

כדי באמת להשתפר במשהו צריך יותר מסדנה קצרה. אולי שמעת על "כלל 10,000 השעות", של מלקולם גלאדוול. זה שמדבר על כך שמישהו צריך להתאמן במשך 10,000 שעות כדי להיות ממש טוב במקצוע כלשהו. מספר גדול, מרתיע, וגם ממש לא מדוייק. לא באמת צריך 10,000 שעות של כתיבה כדי לכתוב ממש טוב, ולכישרון הטבעי יש הרבה מה להגיד בנושא. אבל הרעיון – נכון.

כל אחד יכול להבין שמספר קטן מאוד (וכן, 25 מפגשים זה מספר קטן מאוד) של מפגשי כתיבה לא יכול באמת לשפר את כישורי הכתיבה. לא לאורך זמן. הוא מקסימום יכול לתת השראה, תקווה, ואולי שיפור קטן וזמני. שיפור, שאם לא יתוחזק כראוי, יימחק תוך זמן קצר.

זה כמו עבודה בחדר כושר. שבוע אחד של עבודה לא יתן תוצאות. חודש של עבודה – כן יתן תוצאות, אבל אם אחרי החודש הזה מפסיקים, אז מהר מאוד חוזרים למצב ההתחלתי.

ואת זה באתי לשנות.

שמי לירון פיין, ואני עוזר לכותבים להפוך טקסטים סוררים לספרים נהדרים.

בדרך כלל, זה קורה במסגרת תפקידי כעורך. לעיתים זה כשאני מעורב כעורך פיתוח. אבל מה שבאמת עושה לי את הרגע זה ללמד סופרים לעשות את הקסם בעצמם. לקחת את הטקסט שלהם, לשדרג אותו, להטיס אותו למעלה – ולהפתיע בענק את הקוראים שלהם.

לי ברור שאי אפשר לעשות את זה בסדנה כתיבה בת 8 מפגשים בלבד, וגם לא ב-24. זה כמו לנסות לעשות טיול טעימות בן שבוע באירופה. זו רק ההתחלה, קצה קצהו של מה שבאמת צריך. זה רדוד מדי, נקודתי מדי לטעמי. אני לא יכול לתרום לך כך מספיק, לאורך זמן.

איך אני יודע את זה? פשוט. אני כותב באופן מקצועי מהשנה בה השתחררתי מהצבא (1993. אפשר לעשות חשבון), ואלה היו עשרות שנים של סדנה אחת מתמשכת, בהן למדתי כתיבה, על כל סוגיה (פרט לשירה. אין לי מושג בשירה) מהטובים ביותר בעולם. באמת זכיתי.

זה לא הספיק לי. רציתי עוד.

אז במשך השנים האחרונות בניתי, שיעור אחר שיעור והרצאה אחר הרצאה, את מה שקוראים "האוצר". כל מה שכותב צריך לדעת כדי לסחוט כל טיפת איכות מהכישרון עימו הוא נולד. זה כל מה שאפשר ללמוד בישראל על ה"קראפט". מלאכת הכתיבה.

בואו נחשוב על מאה.

סדנה עם 100 שיעורי כתיבה.

סדנה רצינית לכותבים רציניים, שנמשכת שנה. 100 שיעורי כתיבה, פעמיים בשבוע, שנותנים גם מסגרת לכתיבה וגם מסגרת אישית איתי, למוטיבציה ועידוד.

וזה הרבה יותר מכל סדנת כתיבה יוצרת או קורס כתיבה יוצרת אחר שקיים כרגע בישראל. בלי שום פרופורציה בכלל. אוצר בלום של הדרכות מקצועיות וברורות שיהפכו מיידית את הכתיבה שלך ליותר מרגשת, יותר סוחפת ויותר מדברת ללבבות הקוראים שלך. הדרכות שיתנו לך את הדחיפה הכל כך חיונית כדי לכתוב ספר נהדר, שיוכל להפוך לבסט סלר ולאייקון בז'אנר שלך. 

ב"אוצר" (כך החלטתי לקרוא לסדנה) מסתתרות שיטות קצרות, מדויקות, קלות ללמידה וליישום מיידיים. אחרי כל שיעור – רואים מייד (!) שדרוג בטקסט ובדרך בה כותבים אותו.

אין כאן "שיעורי ספרות". יש כאן רק דברים פראקטיים, לראות ולבצע. טכניקות של כותבים ועורכים אמיתיים, מהשטח. "פטנטים" מושחזים. תובנות משנות עולם, שקל מאוד ליישם גם על הטקסט שלך ולראות תוצאות WOW מיידיות. זה סוג של קסם. אלא… שזה לא קסם. אלא ידע.

למעשה, הסדנה הזו מקיפה את כל הידע שאי פעם תצטרך (או תצטרכי, סטטיסטית יש יותר נשים כאן) לדעת כדי לכתוב את הספר הטוב הבא שלך. יותר ידע מ- 10 סדנאות כתיבה מעמיקות – גם יחד.


בואו נשאל כמה אנשים שכבר עברו את הסדנה:

או, יותר טוב, שעדיין נמצאים בה. אנשים אמיתיים שכותבים דברים אמיתיים, מהלב.

שרון חיון, סופרת השנה בז'אנר הרומנטיקה, מחברת הדואטים רבי המכר "הלביאה הלוחמת" ו"האריה האגדי"' מספרת:

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא 07405a_2b406fb0b7e942ada5376893282a5985~mv2.webp

"הגעתי לשיעור הזה אחרי שכבר חשבתי שאני יודעת הכל על כתיבה, או יותר נכון על איך לכתוב ספר. הבנתי שאני בעצם לא יודעת כלום. אחרי כל שיעור, אני חוזרת לטקסטים שלי ומשנה אותם לפי מה שלמדתי היום, ופתאום, הטקסט יותר נושם כזה, יותר טוב, יותר עמוק".

סבטלנה מאן קיבלה שתי הצעות ממו"לים להוציא את ספרה הראשון במימון מלא של ההוצאה… וחתמה עם אחת (אחרי אינספור ספרי רשת גורפי מחמאות):

"זו לא עוד סדנא שבה אתה מחנטרש במשך שעתיים על מבנה סיפור שלמדנו בתיכון (אקספוזיציה, שיא, התרה), אלא הכלים הפרקטיים שיקפיצו כל סופר מעבר לזה.

אני ממליצה עלייך לכולם!!! כל הזמן! גם בכל הקבוצות. לא יודעת למה כולן ממתינות… "חוזרת לשכתב את הספר שלי. שוב. ? תודה על שיעור מעולה!!" 

מאיה קראוס ברדה, מחברת הספרים "היבריס", "נגיעות של צדק", והנובלה "שבי אחריה":

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא 40237859_10156603575348926_7521590463854280704_o.jpg

"לפני שנרשמתי חששתי שיהיו שיעורים תאורטיים מעייפים. אבל גיליתי שהם פעילים ומאירי עיניים גם החומר וגם השיתוף. גורם לי לרוץ לשכתב ולכתוב כל פעם".      


דולב בן ארוש, מחברת הספרים "הבטחה לחיים" ו"בורדרליין":

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא 49153921_10156831762729857_4666044945591697408_n.jpg

"בשיעורים מסקרנים, מאתגרים ומהנים נחשפים ליכולת של לירון לקחת טקסט  ולהפוך אותו לטוב יותר והדבר המדהים יותר זה ללמוד ממנו לעשות את אותו הדבר." 


​ספיר רוזנבוים, מחבר הספר "פרטיזן בתל אביב":

"המלצה חמה לסדנת כתיבה(ויותר מזה)! אם מישהו ממכריי ומוקיריי ברחבי הגלובוס חושב על כתיבה. אני רוצה להמליץ על לירון פיין. שיעורי האון-ליין האינטרנטיים שלו מעולים וספריית השיעורים המוקלטים שלו היא באמת אוצר. מכל הלב."

​רסל דיקשטיין, עורכת, מחברת הספר "רוחות בירושלים":

"המחשבה שליוותה אותי לאורך כל המפגש שהיה כיפי ומסוגנן לעילא הייתה 'הלוואי וכל מי ששולח לי כתב יד לעריכה היה נחשף לעצות הנפלאות האלה".


​מירון בן ארי, מחבר הספר "ים גבה גלי":

"השיעורים עם לירון הקפיצו את רמת הכתיבה שלי בעשרות רמות, בלי להגזים, בזמן מאוד מאוד קצר. בכל שיעור לירון נותן פתרונות מעשיים בצורה הכי מפורשת וקוהרנטית שרק אפשר לבעיות שצצות במהלך הכתיבה, הרבה פעמים כאלה שפשוט לא ידעתי עליהם. פשוט אף מורה אחר לא טרח לציין אותם בפניי".


סיון אופירי, מחברת הספרים "נשים יקרות" ו"פרינססה" (ועוד. זה לא נגמר! מאיפה יש לה כל כך הרבה השראה, ובקצב כזה מטורף?):

אני לא זוכרת איך הגעתי לאוצר, אבל מהרגע שהסרטון התנגן במחשב שלי, המילים של לירון תפסו אותי והתרגשה בי איזו ידיעה פנימית שאנחנו חייבים לדבר.

היו לי  כמעט 30,000 מילים, לכאורה עדיין לא חיפשתי עורך, אבל משהו בקול ובמקצועיות שלו עבר בסרטונים ולמרות שהיה נדמה לי שמוקדם מדיי החלטתי להתקשר.

אז התקשרתי.

מעבר לאוצר שהוא לחלוטין אוצר לכל מי שמתחיל לכתוב או כותב כבר שנים, גיליתי אישיות, כמו שאומרים אצלנו מענץ' אבל לא סתם מענץ' אלא אחד כזה שיודע את העבודה, מקצועי, יצירתי, מדויק, חושב מחוץ לקופסא רגיש ומתרגש. כל רזי הכתיבה מצויים בכף ידו והוא מנתב אותם בהתאם לצרכים שלי ככותבת ולטובת היצירה הספרותית. לירון הוא מהנדירים האלה שהאהבה למקצוע ניכרת בכל מעשי ידיהם, שמתרגשים מעצם העריכה, מהסיפור ומהמפגש עם הכותב והקהל שעתיד לקרוא.  

שני ספרים שכתבתי נערכו תחת ידיו הנאמנות. וכמי שידועה כאחת "שלא משחררת" (והרי ספר הוא קצת כמו ילד), הרגשתי שאני יכולה להעביר אותם לטיפולו המסור, לסמוך על לירון בעיניים עצומות ולפני שהסתיימה המלאכה על הספר השני כתבתי לו: "אבוד לך, עכשיו תתקע איתי לנצח" ושלחתי לו את הספר השלישי.

אפשר לכתוב  סיפור נפלא, דמויות מעניינות ועלילה נהדרת אבל עריכה טובה היא מפתח קריטי להצלחה של ספר, ואני מצאתי לעצמי את הטוב ביותר. 


יעל בן משה, עובדת כעת על הוצאת ספרה הראשון:

"את לירון מצאתי אחרי ים של חיפושים. והייתי ספקנית, וחששתי שהוא עוד אחד מאלו שמבטיחים. ואני שונאת הבטחות שווא. שנה התקרבתי, בחנתי, עמדתי על טיבו מרחוק עד שעשיתי את הצעד ונרשמתי.

באיטיות ראיתי איך הוא מגלה את הסודות שמאחורי המילים. איך בנדיבות הוא מציע את הכלים לכתוב טוב יותר, עמוק יותר, מרגש יותר. הוא כביכול צועד עם פנס ענקי ומאיר את הדרך ונותן לנו להתנסות ועומד ומכוון ומתקן ומקשיב ומציע. ואני יודעת ומרגישה שאני לומדת. וכל שיעור שעובר אני מופתעת עד כמה לא ידעתי ועד כמה זה יכול להיות פשוט יותר.

אז לירון, אני מקווה שאתה יודע שהשיעורים איתך הם אחת המתנות השוות ביותר שאני מעניקה לעצמי כדי לכתוב טוב יותר, כדי שהמילים שלי יגעו. אתה פשוט המורה הכי טוב שיכולתי לבקש".


נעמה טל, עובדת על ספרה הראשון (גם הוא במימדי ענק):

חסר מאפיין alt לתמונה הזו; שם הקובץ הוא 34818800_257569011456956_4859375343573663744_n-1.jpg

​"מה ידעתי? לא ידעתי. כלום… מסתבר. החלטתי להתחיל לכתוב ככה סתם באמצע החיים. חשבתי שאני יודעת לכתוב. הרי מה כבר יכול להיות כל כך מסובך?אז כתבתי, מלא. כמויות מלל אדירות. עד שחברה שלחה אותי ללירון ואני חייבת לה תודה גדולה! 

 הוקסמתי. מהידע הרב, מהפשטות. לירון הוא כותב ועורך בחסד. הוא הפתיע אותי שוב ושוב ביכולת המדהימה שלו לקחת ערימות מילים שזרקתי על דף ולזקק אותן לכדי שני משפטים שאומרים בדיוק את מה שהתכוונתי לומר ולא ידעתי איך… אז עכשיו אני יודעת שאני לא יודעת… אבל אני לומדת. תודות ללירון הכתיבה שלי משתפרת כל הזמן. האוצר הבלום שלו משמש אותי בכל שאלה. בכל תהייה אני חוזרת לשיעורים ומתרעננת, לומדת עוד משהו שלא קלטתי קודם".   


נשמע מעניין. אבל האם האוצר מתאים לך ספציפית?

באוצר טמונות הדרכות ברמות שונות, המיועדות לכותבים ברמות כתיבה וניסיון שונות. יש כאלה שירתקו את מי שעוד לא כתבו מימיהם, ויש כאלה (רבות מאוד, האמת) שמיועדות לכותבים מנוסים מאוד, שכבר הוציאו ספרים. 

הדרכות הכתיבה שבאוצר יתאימו לך במיוחד אם הכתיבה שלך עושה גלים ומחוללת סערות בז'אנרים הבאים:

  • רומנטיקה
  • מתח ומסתורין
  • מד"ב ופנטזיה
  • ספרים אישיים ואוטוביוגרפיות
  • ספרי עיון, ספרים מקצועיים וספרי אותוריטה

רגע, מה הסילבוס? על מה ההדרכות?  

ההדרכות מעניקות טכניקות רבות עוצמה לפיתוח ספר ועלילה, פיתוח דמויות, דיאלוגים, תיאורים, עריכה ואפילו שיווק. נעבור מעט עליהן (לקחת אוויר, זה יהיה ארוך):

הבסיס של הבסיס: שיטות גאוניות לפיתוח ספר ומבנה (אאוטליין), שבלעדיהן מסע הכתיבה שלך יהפוך למסע כומתה של גולני, באמצע אוגוסט, מלווה במתקפות של יתושים צמאי דם – ומרופד באבנים מעצבנות בנעליים

תכנון מבריק של ספר מאפס – שיעור 1 / מה זה אאוטליין? איך בונים אותו כך שמראש יתפתח לכם סיפור חזק, עשיר ונטול רגעים מתים? שיעור ראשון בשיטת הפרקטל, פשוט חובה לכל כותב. התחילו מכאן!

תכנון מבריק של ספר מאפס – שיעור 2 / המשך המסע שלנו לתכנון הספר בשיטת הפרקטל. לראות ולבצע.

14 הסצנות הבסיסיות של הסיפור הקלאסי / איך נכתב הסיפור הגדול ביותר בעולם? האם מה שנכון לפני אלפי שנה נכון גם היום? צאו איתי לאחד מהשיעורים החזקים ביותר בכתיבת אאוטליין לספר וגלו את הסודות שמאחורי מכות מצרים – וחלק גדול מהסיפורים המצליחים ביותר מאז. ניתן להשתמש בטכניקה זו כעמוד שדרה לסיפור כולו, וניתן גם להוסיף אותה בסוף, כדי לתבל את הסיפור. אל תכתבו בלי להכיר את זה קודם.

בין סיפור לסיקור / בכמה דרכים ניתן לספר את "כיפה אדומה" הקלאסי? ולא, אני לא מתכוון לורסיה חדשה של כיפה אדומה שחיה בניו יורק בשנות האלפיים. אני מתכוון ליער ולזאב ולצייד ולכל השוואנג. יש הבדל עצום בין הסיפור שלנו – לבין הדרך שאנו נספר אותו (מה שאני מכנה "סיקור"). שיעור כתיבה נדיר וחשוב ביותר, מומלץ לראות לפני שמתחילים בכתיבה ממש.

…רגע רגע, נעצור כאן שניה. מה זה הדבר הזה???

מה, צריך להגיע לכל השיעורים האלה? מאיפה יהיה לך את הזמן? לא עדיף משהו צ'יק צ'ק וגמרנו?

אז כן, בטח שעדיף ככה.
אני א ו ה ב דברים קצרים ואפקטיביים.

וזה מה שיש פה, בדיוק.

כל אחת מההדרכות מתמקדת בטכניקה אחת, קצרה, קלה ליישום. אפקטיבית מאוד. פשוט לרוץ וליישם מיידית בטקסט שלך.

והנה סוד קטן: לא חייבים להגיע לכל השיעורים. כי אפשר… רגע, על זה אני אספר בהמשך. בינתיים, הנה טיזר:

אז עכשיו נמשיך:

7 כללים (וכלים) ליצירת אירועים מחוללים טובים יותר / האירוע המחולל הוא הדחיפה הראשונה שמניעה את מפולת הדומינו של הסיפור. לא פעם אנחנו מתלבטים ביצירה שלו, וכאן מגיע השיעור הזה – שמציע דרכים שונות ומעניינות לעשות את זה טוב יותר ומרתק יותר.

יצירתיות שיטתית 1 / האם ניתן להיות יצירתי בכתיבה, חדשני ומפתיע, באופן שיטתי? בכוונת מכוון? מסתבר שכן, ויש טכניקות מוכחות לעשות זאת (שלקוחות מתחום החשיבה ההמצאתית). שיעור כפול ומרתק!

יצירתיות שיטתית 2 / המשך השיעור הקודם. עוד טכניקות מרתקות שיכולות לדרג את הסיפור שלכם. חשוב!

הבנת הכתיבה בז'אנרים. למה זה טוב? (או לא) / מהם ז'אנרים? מה מאפיין אותם? מה הכוונה, "לכתוב בתוך הז'אנר"? איך עושים את זה בלי להיות שבלוניים? איך עושים את זה בלי לאכזב את הקוראים?

מסע הגיבור / בשנת 1949 הוציא ג'וסף קמפבל ספר כתיבה ששינה את העולם. ומה בו? בסך הכל חשיפה של אחד הסודות הסיפוריים הגדולים והוותיקים ביותר שנוצרו אי פעם. היכונו להרפתקה מרגשת, שמתאימה גם לפרק פיתוח הדמויות שלנו.

הנוסחה ההוליוודית / הסיפור הוויזואלי עטור השבחים "קזבלנקה" עשה את זה בפעם הראשונה, וגילה שיטה נפלאה ליצירת עלילות מרתקות מבוססות דמויות חזקות. כך תעשו את זה גם אתם.

חוקי הדינמיקה של העלילה / השיעור הזה יפתור לכם חלק גדול מהבעיות המרכזיות בפיתוח עלילה טובה, תוך שהוא מתכתב עם חוקי הדינמיקה של הפיזיקה המסורתית. שיעור חובה.

מכשולי כתיבה 1 / נתקעתם בכתיבה? לא יודעים לאן להמשיך? התחיל לצפות בסדרת הסרטונים הקצרים האלה.

מכשולי כתיבה 2 – מעגלי עלילה / את הטכניקה הזו אתם פשוט חייבים לראות, בין אם נתקעתם בכתיבה ובין אם לא.

מכשולי כתיבה 3 – שיטת שתי השאלות / השיעור המדהים הזה הפך לספר שלם, שנמכר בחנויות. מדובר בשיטה יוצאת דופן, לא כל כך מוכרת, אותה פיתחתי מתוך נסיוני בתחומי הכתיבה השונים. היא פשוט הגיונית וחזקה, ובאמצעותה כל אחד יכול לפצח שאלות עלילתיות בקלילות.

בניית עלילות משנה טובות / מסביב לכל עלילה (לפחות בספר ארוך) קיימות עלילות משנה, שחלקן מערבות את הדמות הראשית וחלקן לא. איך כותבים אותו נכון? כך תעשו את זה.

בחירת נקודת המבט של המספר: גוף ראשון / מתי בוחרים לספר בגוף ראשון? איך עושים את זה נכון? כלים וטכניקות לכתיבה בסגנון הפופולרי ביותר בכתיבת רומנים רומנטיים וספרים לנוער.

גוף ראשון מול גוף שלישי מוגבל / מתי בוחרים בגוף ראשון ומתי בגוף שלישי מוגבל? מהם היתרונות ומהן המלכודות בכל סגנון?

גוף שלישי שמדמה גוף ראשון / כך נהנים כמעט מכל העולמות: גם הגמישות הרבה שמאפשר לנו הגוף השלישי, וגם העוצמה הרגשת החזקה שהגוף הראשון כה מצטיין בה. זו הדרך בה אני הכי אוהב לכתוב, ויש כאן כמה טכניקות שיהפכו כתיבה בינונית (לטעמי) למצויינת.

בחירת "זמן" הטקסט / האם לכתוב בזמן עבר? או בזמן הווה? הנה השיקולים, המלכודות והטכניקות

כתיבת רמזים מטרימים / איך לא לחשוף את הסוד מוקדם מדי? איך לא לעשות את זה מאוחר מדי?

כתיבת ממוארים וספרי זכרונות / כל אדם צריך לכתוב לפחות ספר אחד בחיים, וזה את ספר זכרונותיו. להותיר חותם לדורות הבאים, לא להיעלם כמו טל הבוקר, כשהשמש עולה. לכל אדם יש גם סיפור מעניין לספר, בין אם הוא יודע את זה או לאו. איך תכתבו את הממוארים שלכם? הנה הדרכה חשובה בנושא.


לב היצירה הספרותית, דמויות: כל הטכניקות ה"סודיות" שצריך כדי להימנע מדמויות קלישאתיות, שטוחות ולא אמינות – ולהחליף אותן בגיבורים אמיתיים שהקוראים יתאבדו בשבילם, בקונפליקטים פנימיים מרסקי לב, ובדמויות משנה בלתי נשכחות

פיתוח דמויות #1 / תחילת מסע מופלא לעולמן של הדמויות. נעבור על הטכניקות החזקות והחשובות ביותר לאפיון דמויות ופיתוחן.

פיתוח דמויות #2 / המשך המסע שלנו לעולמן של הדמויות. טכניקות נוספות, שאי אפשר לוותר עליהן, לפיתוח דמויות שיקפיצו את הספר שלכם גבוה.

פיתוח דמויות #3 / המשך המסע אל נבכי הדמויות, והפעם התייחסות גם לדמויות משנה (כולל גם טכניקות לדמויות ראשיות)

טיול עם הדמות / אז יש לכם בראש דמות מסויימת, ועכשיו אתם צריכים עוד להתרגל אליה ולנסות להפוך אותה ל"שלכם", או להפוך אתכם ל"שלה". איך עושים את זה? לוקחים אותה לטיול, כמובן. שיעור קצר וחשוב.

אפיון דמויות: הגיבור / מה הופך גיבור לגיבור? מהו אנטי גיבור? טכניקות מרתקות ליצירת דמויות מהפנטות.

אפיון דמויות: הרשע / הצד השני של המטבע הגיבורי. איך לבנות "רשע" חזק? מה הופך אותו לרשע, ומה יחסו לגיבור?

הסביבה כדמות / האם ניתן להתייחס לסביבה (העולם שמסביב לדמות ולעלילה) כדמות? בהחלט כן, וזה משדרג אותה באופן בלתי רגיל.

כתיבת דמויות שקל לאהוב / מכירים את הדמויות האלה, שפשוט חייבים לאהוב? או לשנוא? דמויות בשרניות, מוצקות… כאלה שנשארות בזיכרון הרבה סמן אחרי שהספר דוהה? קבלו את הטכניקות הנחוצות כדי לכתוב אותן.


 פרולה פרולה: איך להימנע מליפול במלכודת הכי מרושעת שאורבת לכותבים (אפילו מנוסים), להתחמק מדיאלוגים משמימים וחסרי פואנטה, ובמקומם להפיל את הקוראים ברפליקות מהפנטות, בלחישות סוררות, בדיאלוגים מרתקים ובציטוטים שעוד ילמדו בשיעורי ספרות

דיאלוגים – הבסיס / מתחילים מאפס – והאפס הזה, שתדעו, כבר נמצא ברמה די גבוהה. כללי היסוד לכתיבת דיאלוגים נכונים, הנה זה בא. חשוב ביותר!

דיאלוגים 2 – זיהוי ופיתוח "קול" לדמות" / לכל דמות בסיפור יש "קול" משלה: סגנון דיבור, התנסחות, אוצר מילים, זווית ראייה על העולם. אם הדמויות כתובות היטב ניתן לזהות את זה בדיאלוגים שאתם כותבים עבורן, שלא לדבר על המחשבות הפנימיות שלהן. המשך המסע, מעלים את הרף.

דיאלוגים 3 – סאבטקסט / הדמות אומרת דבר אחד – אבל הקורא יודע שהיא מתכוונת לדבר אחר לגמרי. לכל טקסט טוב יש גם סאבטקסט, שהופך אותו להרבה יותר חזק ואת הקריאה להרבה יותר מהנה. השיעור הקצרצר הזה מבהיר את הנושא וממחיש אותו.

דיאלוגים למתקדמים – 1 / אם חשבתם שדיאלוגים משמשים רק להמחשת דיבור בין הדמויות השונות, טעיתם. או, יותר נכון, צדקתם ברמה הבסיסית והפשוטה. אבל דיאלוגים יכולים לעשות כל כך הרבה יותר! בשיעור הזה תקבלו טעימה ראשונה ממה שלא הרבה כותבים יודעים.

דיאלוגים למתקדמים – 2 / על טכניקת המרגיזן המקרי, שמעתם? שיעור הדיאלוגים למתקדמים ממשיך, עם טכניקות חדשות, חזקות ומפתיעות.

דיאלוגים למתקדמים – 3 / הגיע הזמן שתכירו את טכניקת האירוע הפרוע. כן, בדיאלוגים.

דיאלוגים למתקדמים – 4 / אם אי פעם עבדתם במכירות, בטח סיפרו לכם על טכניקת הצפת ההתנגדויות. עכשיו, רומן (ספר fiction) הוא בהגדרתו שקר אחד גדול ומתוחכם, סיפור שלא היה ולא נברא והוא כולו פרי ראשכם הקודח, ואתם מבקשים מהקורא להאמין לכם. עכשיו תלמדו איך להציף את התנגדויות תוך כדי דיאלוג, ו"למכור" מעולה את הסיפור לקורא.

דיאלוגים למתקדמים – 5 / סוגרים את סדרת השיעורים המתקדמת שלנו לדיאלוגים בבאנג גדול, עם טכניקה יוצאת דופן ומנצחת. הכירו את "האנזים האנושי".


קסמים וטכניקות פלא להקפצת הכתיבה ברמת המבנה: לקחים נדירים ושיעורים (שלא מוצאים בשום מקום בישראל) שיקחו את הסיפור שלך, יכרכו אותו סביב לב הקוראים ויהדקו כל כך חזק – שאת צרחות ההפתעה, והשמחה, ישמעו היטב בכל מפגש קריאה ראוי לשמו

בניית סצנות – מאקרו / אחד משיעורי הכתיבה החשובים ביותר: בניית סצנות ברמת המאקרו. שיעור משנה חיים, משנה כתיבה, משנה הכל.

בניית סצנות – מיקרו / חלקו השני של השיעור הכל כך חשוב הזה, ובו נראה איך אנחנו יוצרים יחידות של מוטיבציה וריאקציה ברמת הטקסט ממש, ונלמד למה היטלר מתעצבן בצורה כל כך נכונה ספרותית.

כתיבה ברצפים – אפקט הדומינו (שיעור בונוס) / איך לכתוב כך שאי אפשר יהיה להפסיק לקרוא? איך לרתק את הקוראים במעבר מפסקה לפסקה ומסצנה לסצנה? טכניקות הכתיבה האלה ייהפכו את הטקסט שלך ל"מפולת דומינו" מרהיבה, שחייבים להמשיך לראות עד תומה.

10 דרכים נוספות לרתק את הקוראים / שיעור חובה בפני עצמו, שנכנס מעט יותר לפרטים ומעניק טכניקות זהב גם ברמת המילה והמשפט.

כתיבת קטעי אקשן / מכה, בעיטה, קללה, מרדף. פציעה, מבט נחוש, סכין נשלפת, כדור נורה. קטעי אקשן מהווים, לעיתים, חלק חשוב ביותר מספרים מסויימים, במיוחד סז'אנרים המעודדים אקשן. מדובר בקטעי כתיבה קשים במיוחד, ששואבים השראה מן הקולנוע וצריכים לכתוב, מילה מילה ומשפט משפט, אירועים מהירים שמתרחשים במקביל. איך עושים את זה נכון? מתחילים בהדרכה הזו.

כתיבת פלאשבקים / כולנו אוהבים לכתוב פלאשבקים. הם יכולים להיות דבר נפלא! אבל כתיבה לא נכונה שלהם יכולה להרוס ולבלבל. בואו נכתוב פלאשבקים ממש טובים.

כתיבת סופים טובים / לא כל סוף "טוב" הוא סוף טוב. איך נסיים את הסיפור שלנו עם טעם של עוד? שיעור חשוב מאוד, שווה לראות ולזכור את הטכניקות האלה.

כתיבת הבלתי צפוי / כל סיפור צריך להפתיע את קוראיו, אחרת הוא ישעמם אותם. אבל ההפתעה הזו חייבת להיות מעוגנת היטב בתוך הסיפור, כך שלא תהיה שרירותית ולא תתפרש כגחמה של הסופר. בשיעור הזה נלמד טכניקות מפתח לכתיבת הבלתי צפוי שהוא גם בלתי נמנע, ונראה איך השיא של הספר יכול (וצריך) להיבנות משתי מגמות מתנגשות בנפשו של הגיבור.


שדרוגי-על לכתיבה ברמת המילה, המשפט והפיסקה: כשפים, שלא לומר מאגיה שחורה של ממש, שלוקחת את אמנות הניסוח לרמת המאסטר, ומאפשרת לך לכתוב ישירות על לשונם של הקוראים, מאחורי עיניהם, והכי חשוב – בתוך השריר הזה, שפועם להם בבית החזה ומזרים חיים בגופם.

פסקאות ומעברים (שידרוג מהותי לטקסט!) / אחרי שאני עצמי למדתי את השיעור הזה, הבנתי שבעצם עד אותו רגע לא באמת ידעתי לכתוב. זה, אולי, שיעור הכתיבה הכי אפקטיבי שתקבלו אי פעם.

אומנות ההרחבה / מתי נרצה לקחת טקסט קצר ולהרחיב אותו? איזה טכניקות הרחבה מוכחות ופשוטות לביצוע קיימות?

אומנות ההידוק / כמעט כל טקסט ירוויח מצימצום והידוק. זו אחת ממיומנויות העריכה (העצמית והלא עצמית) החשובות ביותר, והנה הטכניקות המרכזיות בה.

בניית אמינות לטקסט: הפרט העמוק והפרטים הרדודים / טכניקה מדהימה, למתקדמים וחדי מקלדת, שתאפשר לכם ליצור אמינות לדמות או לכלל הסיפור שלכם בקלות מדהימה – ועל ידי כך גם להפוך קטעי סיפור ליהלומים נוצצים.

קלישאות – ואיך לכתוב אותן היטב / קלישאות ספרותיות ומילוליות יכולות להרוג את הטקסט שלכם. כך תלמדו להיזהר מהן, ואפילו לנצל אותן היטב לטובתכם.

יצירת רגעים מרגשים / אמנות הריגוש היא קסם – אבל קסם אותו ניתן ללמוד, לפתח וללטש. היכונו להתרגש – וללמוד איך לרגש אחרים, בטכניקות מפתח חשובות ביותר.

זום וסלואו-מושן כטכניקות ספרותיות / טכניקות ה"זום" (התמקדות הדרגתית בפרט כלשהו) וה"סלואו-מושן" (הילוך איטי, בעברית) נחשבות כטכניקות קולנועיות – וזה כלל לא נכון. הן, קודם כל, טכניקות סיפוריות – וספרותיות. מומלץ מאוד להכיר אותן כדי להפוך את הכתיבה למרגשת וחזקה יותר


הרקע עליו יושב העולם כולו: איך להתחסן כנגד המחלה מס' 1 שתגרום לקוראים לפהק על הספר שלך ולעזוב אותו לתמיד – ובמקום זאת לרתום את הדמיון שלהם כדי לברוא עולם קסום ואמין, ולגרום להם לפעור עיניים, ואפילו פה, ולהתמכר לתיאורים המרתקים שלך.

כתיבת תיאורים – חלק ראשון  / מה זה תיאוריתיס ולמה חשוב להימנע מזה? מה התפקיד האמיתי של התיאורים בכתיבה של היום? ואיך נמנעים מהטעות הכי נפוצה כשהדמות נכנסת לחלל חדש?

כתיבת תיאורים – חלק שני / המשך המסע שלנו אל נבכי התיאורים, והדרכים להפיכתם לקסומים יותר וטובים יותר. הפעם אנחנו נכנסים גם לתיאורי דמויות, עם טכניקה מקסימה שאתם חייבים להכיר.

תיאורים – חלק שלישי / חלק שלישי, אחרון ואפקטיבי מאוד במסגרת המסע הארוך לשיפור התיאורים שלנו. אל תוותרו עליו, יש בו טכניקות פשוט מרהיבות.

להראות, לא לספר / יכול מאוד להיות ששמעתם את המונח הזה פעם. אבל מה זה אומר באמת, "להראות ולא לספר"? איך "מראים"? ומתי דווקא עדיף לספר? שיעור חובה


טכניקות חובה לעריכה עצמית: איך לחסוך כסף, זמן וכאבי לב במעבר בין הדראפט הראשון לשני, להפוך לנינג'ת עריכה עצמית, לדלג בקלילות על מהמורות ולשגר לקוראים טקסט מהודק, חטוב ומעורר קנאה

מה עושים כשהספר "מתקלקל"? / לפעמים, בסוף הכתיבה או במהלכה, מרגישים תיסכול. הספר פשוט לא כתוב טוב. הוא לא "עובד". ואין לנו מושג מה מקולקל בו. זה הזמן לקחת נשימה עמוקה, לשתות מים קרים, ולראות את השיעור הזה. הוא יעזור לכם. מניסיון.

עריכה עצמית בארבעה רבעים / אחד משיעורי הכתיבה החשובים ביותר שתעברו אי פעם. איך לערוך את עצמכם? איך להסתייע באחרים? השיעור הזה יכול לחסוך לכם אלפי ש"ח, ויותר.

עריכה למטרות תרגום (או עריכה אחרי תרגום) / חושבים על אמזון? גם אני. זה השיעור עבורכם.

22 חוקי פיקסאר לכתיבת סיפורים / פיקסאר, חברת הסיפורים (הוויזואליים, אמנם) הטובה בעולם, עובדת על פי 22 כללים מאוד מאוד מעניינים. שווה לדעת אותם.

חוקי הכתיבה של לירון פיין / אני בטוח שלקחתי משהו מפיקסאר. ומקינג. ומכולם. אבל אלה הכללים המנחים שלי, ויש בהם תועלת. 13 כללים ועוד אחד, קטן וחשוב.


כתיבת ספרי עיון: איך ליצור את הספר של חייך, על חייך, על מה שמרתק אותך, על מה שיעזור לך בעסקים… ובלי ליפול בכל בור אפשרי (ולשלם על זה ממש ביוקר)

שיעור ראשון: סוגי ספרי העיון / למה בכלל לכתוב ספר עיון, או ספר סמכות, או ספר ממתג, או אוטוביוגרפיה, או ספר עסקי? מהם הסוגים השונים של ספרי העיון, ומה היתרונות והחסרונות שלהם? ואיזה סוג ספר עיון יתאים לכם? שיעור מבוא במיני-קורס שיכוון אתכם לכתיבת הספר שמתאים לכם.

שיעור שני: סטוריטלינג / כל ספר עיון טוב (ולא משנה מאיזה סוג) מתחיל מסיפור טוב. גם עם הספר שלכם עוסק באינסטלציה, הוא חייב לכלול בתוכו סיפור חזק. איך אפשר ליצור סיפור חזק מכל נושא? מהם כללי היסוד הקלים והחשובים ביותר? זה יכול להיות שיעור הכתיבה החשוב ביותר שתעברו בחיים.

שיעור שלישי: מבנה ספר העיון/ מפתיע – אבל כמעט לכל ספרי העיון שאתם מכירים (מ"הסוד", דרך "קיצור תולדות הזמן" ועד השפע ביוגרפיות של טראמפ) יש מבנה זהה. אני קורא לזה "שיטת הקבלנות", ולא בגלל המהירות של "פס הייצור" (אולי זו גם סיבה טובה) אלא בזכות השיטה המאוד נדל"נית באמצעותה הם נכתבים. כאן תכירו אותה, ותופתעו לדעת עד כמה היא קלה לביצוע.

בונוסים: טמפלייטים להורדה / טמפלייט מבנה 10 סוגי ספרי העיון הטיפוסיים. טמפלייט בניית ספר ב"שיטת הקבלנות". טמפלייט וורד בעברית של ספר עיון בגודל סטנדרטי (5 על 8 אינטש).


 מסביב לכתיבה: איך להימנע מטעויות שיווקיות של טירונים מתלהבים, למצוא את קהל הקוראים הנכון לך – ולהתחיל את המכירה כבר בתהליך הכתיבה עצמו

כתיבה לשוק / מה זה אומר, כתיבה לשוק? זה אומר לכתוב כאשר קהל קוראים מאוד ברור כבר נמצא בראש שלכם, ואתם כותבים בשבילו ממש. יש בזה עוד, כמובן. הנה ההדרכה.

איך לפתות קוראים / אני חושב שהכותרת מדברת בעד עצמה, נכון? מהכריכה, דרך הטקסט שאמור למכור את הספר, ודרך אלמנטים נוספים.

כתיבת הטקסט לגב הספר / אחרת האמנויות החשובות ביותר בשיווק הספר (במיוחד אם אתם סופרים עצמאיים) היא כתיבת תיאור מושך לכריכה (או לחנות הדיגיטלית בה הספר נמכר). כך תעשו את זה פשוט ונכון.

קידום ספרים באמזון / מיני-קורס חשוב במיוחד לכל מי שהוציאו ספר באמזון ורוצים גם להרוויח ממנו כסף, בלי לשלם למקדמים מקצועיים (ויקרים).

טוב, נחמד. אבל איפה הסדנה הזו ממוקמת?

מצחיק, בדיוק דיסקסתי את העניין עם כותבת שרצתה להצטרף. נתתי לה שתי אפשרויות:

1. קודם לנסוע ולחפש חניה ליד הסטודיו שלי (רחוב המסגר), ואז לפתוח לפטופ. 

ולראות אותי מעביר חומר במצגת מוקרנת על קיר, ואז לכתוב ולתרגל, ולחכות שאעבור פיזית בין התלמידים ואתן אינפוטים כלליים (כי יש לחץ זמן ואני לא יכול לערוך על המסמך). שעה וחצי שיעור, ואז לנסוע בחזרה. אה, ואם היא פיספסה את השיעור מסיבה כלשהי, אבוד לה.

2. קודם לפתוח לפטופ ורק אז להיכנס לסטודיו שלי, ישר מהבית. בכיתה וירטואלית (e-learning).

ולראות אותי מעביר חומר במצגת מוקרנת על מסך, ואז לכתוב ולתרגל, ולחכות שאעבור בין המסמכים של התלמידים ואתן אינפוטים מדוייקים (כי זה מהיר יותר ואני כן יכול לערוך על המסמך). שעה וחצי שיעור, ואז ביי ביי. אה, ואם היא פיספסה את השיעור מסיבה כלשהי, אין בעיה, יש הקלטה.

במשך שנה שלמה, קבוצות הכתיבה שלימדתי באמת יכלו לבחור בין האפשרויות האלה. אבל אז, אחרי שכולם הבינו את הקטע, אני מצאתי את עצמי מגיע לבד לסטודיו שלי, כמו כלב, בחמסין ובגשם, כשכולם בחרו לחכות לי בבית שלהם עם הקפה שלהם, ולחייך אליי מן המסך שלהם.

ואז הבנתי גם אני את הקטע, וסגרתי את הסטודיו.
כי ביננו? גם לי לא שווה לבזבז חצי חיים על נסיעות וחניה.

הלימודים באוצר מתרחשים בכיתה חיה וירטואלית, שמתפקדת הרבה יותר טובה מכיתה פיזית רגילה. אפשר להיכנס אליה מהבית שלך או מהמשרד, או מהחופשה, ממחשב ואפילו ממכשיר סלולרי.

100 מפגשים חיים בשנה. ימי שלישי בתשע בערב, וימי שישי בעשר בבוקר. 


טוב. כבר די ברור שיש כאן משהו. ואולי זה אפילו משהו משהו. העניין הוא… שזה עדיין לא מספיק.

לא לדעתי.

לכן הכנסתי את כל הדרכות הכתיבה האלו לתיבת אוצר, שתישאר איתך תמיד.


בונוס #1: תיבת אוצר ובה כל ההדרכות המוקלטות לצפייה ושמיעה מיידיות – ולתמיד. 4,800 ש"ח במתנה

100 הדרכות כתיבה מרוכזות, עטורות שבחים, מוקלטות לצפייה מיידית – אפילו אם עוד לא הגעת לשיעור חי אחד!

100 הדרכות שלא "נעלמות" כשסדנת הכתיבה מסתיימת. תיבת האוצר הזו היא שלך, לתמיד.

צריך לחשוב על זה יותר לעומק. בתוך תיבת האוצר הזו טמונות, בעצם, כמה וכמה (וכמה)  סדנאות כתיבה מעמיקות, בהיקף של שנתיים אוניברסיטאיות. אין דברים כאלה בארץ. ומה שיפה זה שניתן להתחיל ללמוד מהן מיידית, ולהמשיך בקצב שלך ובלוחות הזמנים שלך – אפילו בבינג' ארוך של שבועיים.
וכמובן: אם בא לך לחזור על אותו שיעור שוב ושוב – זה אפשרי בהחלט. 
כל ההדרכות מועברות בווידאו, כך שניתן לראות אותן בזמנך החופשי, לעצור ולחזור.

וזה  כ מ ת נ ה .


עכשיו זה כבר מתחיל להתקרב לחבילה שלמה, למשהו שבאמת יכול לעזור לכותבים שרוצים להבריק. כך אני יכול ללוות, להסביר, לדחוף ולתת מוטיבציה לאורך השנה.

חסר רק דבר אחד, אולי.

דבר  עוד יותר אישי.


בונוס #2: מפגש עורך איתי
1,000 ש"ח במתנה

​ניהלתי כבר מפגשים רבים כאלה בעבר, ואני מנהל אותם מדי שבוע. שולחים לי טקסט, אני מעיין, ובפגישה אני מסביר מה, לדעתי, צריך לעשות איתו ואיך להתקדם. ההערות מתקבלות ברמת הסיפור וברמת הסגנון. המפגשים נערכים במודיעין, וניתן גם בוועידת וידאו. 1,000 ש"ח מתנה עבורך.


ועוד איזה משהו קטן לסיום, רק כדי להזכיר לנו שבכל זאת, אמזון זו ההזדמנות הגדולה ביותר שיש לסופר הישראלי היום:

​בונוס #3: מיני-קורס אמזון 2018
499 ש"ח במתנה  ​

​איך נכנסים לאמזון היום? מה צריך לדעת כדי להעלות לשם ספרים באנגלית? איך משתמשים בה כבית דפוס כדי להדפיס ספרים בעברית?  ואולי הכי חשוב, איך מקדמים לבד את הספר שלך, בלי להיות תלויים באף אחד? אם יש לך כיום ספר באמזון, או שזה בתכניות שלך – מדובר בקורס חובה.  499 ש"ח מתנה עבורך.


אז הנה כל זה, ביחד. כל מה שאני יכול לעשות עבורך. סדנת כתיבה של 100 (כן, מאה) אימוני כתיבה פעמיים בשבוע. שנה שלמה. שנת כתיבה.

+

תיבת האוצר – שזה 100 שיעורים (נכון לעכשיו) מדהימים, מופלאים, שישדרגו לך את הכתיבה – ולא משנה מה הרמה שלה עכשיו.

+

פגישת עורך אישית.

+

קורס אמזון.​

ואם חישבתי נכון, אז סך כל הבונוסים והמתנות שמחכים לך בתיבת האוצר עומד על המספר הפנטסטי, הלא יאמן, של 6,299 ש"ח.
ב-מ-ת-נ-ה.


כניסה מיידית לאוצר:


אבל רגע, מה אם זה בכלל לא מתאים לך? מה אם זה לא יתחבר אליך? מה אם, אחרי צפייה והתנסות, יבוא לך… לנטוש את האוצר. לעזוב את החלום. להתקפל. להחזיר.

מה אז?

אני פשוט אסרב לקחת את הכסף שלך.

אני לא רוצה תלמידים לא מרוצים.
אני רוצה רק תלמידים שרוצים.

רוצים לכתוב היטב, רוצים לשאוף גבוה, רוצים לאלף את הטקסט הסורר שלהם, רוצים להוציא את הספר שיגרום להם (ולקוראים) להרגיש חיים.

שבועיים לנסות, מסתדר לך? נשמע הוגן?

אז יש לך שבועיים להשתתף בשיעורים, לפתוח את תיבת האוצר, לפשפש בה ולהתנסות.
אם לא יתאים לך – אפשר פשוט לבטל ולקבל החזר מלא ומיידי.


כלומר: גם סדנת כתיבה שנתית בת 100 שיעורים, וגם בונוסים קריטיים (אוצר של 100 שיעורי כתיבה חיוניים שנשארים איתך תמיד, פגישת עורך אישית, קורס אמזון) בשווי של 6,299 ש"ח.

ו… גם ביטחון גמור בקנייה:
לא התחברת, לא שילמת.
אין לך שום דבר להפסיד.


כניסה מיידית לאוצר:


אז אחרי שסגרנו את הפינה של האחריות שלי (והיא מוחלטת. פלדה. אני רוצה אצלי רק את מי שרוצים להיות אצלי) נותר רק העניין הזה, של הדחיינות.

אני מכיר אותה, את הדחיינות הזו. מה, נראה לך, שעלית לבד אל הסירה הזו, של החששות והדאגות וה"אפשר גם אחר כך", ו"שום דבר לא יברח"?

ממש לא.

אני איתך, בדיוק באותה קליפת אגוז שברירית, שמתאמצת לצוף על הגלים הסוערים של החיים.

והעניין הוא שהחיים בורחים. הם לא אוקיינוס, הם בקושי שלולית. דברים שלא עשיתי השנה, אולי לא אעשה לעולם. הזמן מייבש את החיים האלה, ומה שחלמת לכתוב הולך ומתרחק בכל יום בו הוא לא מתחיל להיכתב.

פנסיונרים מבינים את זה יותר:
הדבר הכי יקר שיש לנו בעולם זה הזמן.

והדרך הכי גרועה להתמודד עם הזמן שחולף – היא לדחות דברים. מי שרוצה לעשות משהו – צריך לעשות את זה היום. "קארפה דיאם", אמרו הרומאים, ולכן הם גם הקימו את האימפריה הגדולה ביותר שהעולם ראה עד אז. עברו כמה מאות שנים, הם התחילו לדחות דברים, ונמחקו מהמפה.

הכתיבה נמצאת בדם שלך. היא שוצפת בעורקים. כבר ברור לך שהאוצר, והבונוסים שאיתו, יכולים להזניק אותך קדימה. ויש לך אחריות אולטימטיבית שלי.

אין מה לחכות. רק לפעול.
קרפה דיאם.