פילוסופיית עריכה

כל עורך ספרותי פועל אחרת. קחו אותו טקסט, תנו אותו לעשרה עורכים מעולים – ותקבלו עשרה ספרים שונים לגמרי. כל אחד יראה דגשים שונים, יציע פתרונות שונים, יעבוד עם הכותב בדרך אחרת. ואיך אצלי?

תלוי.

העניין עם המשולש הרומנטי

יש כאן משולש רומנטי מיוחד, במסגרתו הספר מקיים מערכת יחסים סוערת עם הסופר – ובמקביל גם אמור לפצוח ברומן נלהב עם הקורא. וכמו בכל משולש רומנטי, גם כאן הדברים לא פשוטים ומלאים במשברים.

מה תפקיד העורך? לגרום לדבר הבלתי אפשרי הזה לעבוד. כי הסופר חייב להמשיך ולראות את הספר כ"שלו", אבל גם הקורא (להלן: קהל היעד) חייב להרגיש שהספר "שלו". שניים אוחזין, ושניהם חייבים להיות מרוצים. או מרוצין.

כאן אני שואב השראה מהניסיון שלי כפרסומאי, דווקא. גם הפרסומאי רואה לנגד עיניו משולש רומנטי, שמתנהל בין היצרן, המוצר והלקוח. גם המטרה של הפרסומאי היא ליצור קשר הדוק בין שלושתם – אבל זה לא קל, כי ליצרן כוונות משלו וללקוח רצונות משלו. המוצר הוא זה שמפגיש אותם יחד.

זה בדיוק מה שאני עושה. ראשית, אני לומד את כוונת המספר. נכנס לראש של הסופר ומבין את הסיפור אותו הוא ניסה להעביר. בנקודה הזו אני נכנס לראשו של הקורא הפוטנציאלי, ומזהה את הדרך הייחודית שלו להתחבר לספר. את הציפיות שלו מהספר. ולבסוף: אני מלחים בין הגישות השונות, מאחד את הרצונות, ומעצב את הספר כך שירגש את הכותב – ואת הקורא.

מילת המפתח היא קומוניקטיביות. על הטקסט (לגישתי) להיות מאוד מאוד קומוניקטיבי, מאוד מאוד מדבר לקורא. עליו לשמור על השפה המקורית של הסופר (זה חלק מהקסם, בעיניי) אבל בכל נקודה ונקודה עליו להיות מובן ביותר.

איזה סוגי עריכה אני מבצע?

עריכת פיתוח – לפני כתיבת הספר. זו, בעיניי, היא העריכה בעלת התועלת הגדולה ביותר יחסית לזמן המושקע בה. כל שעה בה משקיעים לפני הכתיבה חוסכת עשרות שעות, אם לא מאות, אחרי הכתיבה.

עריכה ספרותית הממוקדת בהערות – במסגרת זו אני קורא את הטקסט, מאבחן את הבעיות והאתגרים בו, ומצביע על פתרונות אפשריים. הסופר מקבל את ההערות ומיישם בטקסט, שכמובן חוזר אלי לבחינה נוספת.

עריכת שכתוב – במסגרת זו הסופר מפקיד בידיי את הטקסט שלו ופונה לענייניו. אני עושה בו מה שעושה, והסופר מקבל חזרה טקסט כמעט מוגמר, לאישורו.


רוצים שאעיף עין על כתב היד שלכם? שלחו מייל.