ספרים שערכתי

הנה כמה דוגמאות מהספרים אותם ערכתי (וגם יצאו לאור).

ספרי לי עוד על מאריק - שלמה סדן
ספרי לי עוד על מאריק / שלמה סדן
איך אפשר לצמוח בלי שורשים?
חיים צומח בקיבוץ בשנות השישים, בן סקרן (יש אומרים: סקרן מדי) לשורדי שואה שלא אוהבים לדבר על מה שהיה "שם". אבל חיים לא מוותר. בסבלנות ובחוצפה הוא סוחט מאמו ומסביבתו את כל מה שהוא יכול כדי להבין אותם. הוא לא מצליח במיוחד.
את תופת יום כיפור הוא עובר בצריח טנק ברמת הגולן, חשוף לזוועות ולמוות, לבלבול ולהלם הקרב. בשוך הקרבות חיים מנסה לחזור למסלולו הקודם, בהצלחה חלקית. הוא מתחתן עם אהובת נעוריו, ניבה, ועובר איתה לדירה קטנה ברמת גן. שם, בין עבודתו כמורה לבין מפגש עם דודו האבוד, מאריק, הוא מצפה, סוף סוף, להולדת הילד הראשון שלהם.
אבל אז ההריון הולך לעזאזל, ואיתו כל העולם כולו.
"ספרי לי עוד על מאריק" הוא יותר מספר מרגש. הוא ספר חשוב. הוא מקיף יותר משלושים שנות חיים  (מתחילת הסיקסטיז עד לניינטיז) וזועק את זעקתו של דור שלם: ילדי ההתיישבות שנאלצו להצמיח בעצמם את השורשים של עצמם.
עלילתו נחבטת ומיטלטלת בין הזיות אמו המידרדרת של חיים לבין ריח הגופות השרופות בטנק, בין הבריחה לבורגנות הרמת-גנית לבין האסקפיזם המוחלט של הודו. בנגיעות אמן היא משרטטת קו בלתי נראה בין האובדן של השואה – לבין הכמיהה לילד, לחיים חדשים, כאן בארץ.
השפה של שלמה סדן אינה מתיפייפת. היא בוטה, אמיתית, וסוחפת את הקורא למסע מורעב בתוך נפשו של חיים, ללא יכולת להתנתק. סדן לא מפחד להצליף בקורא, להביך אותו ולפרקים גם להכאיב בכנות חשופה.
הסוף? אופטימי.

גיבורי-על והורמונים
גיבורי-על והורמונים / מלי אלקובי
גם אתם מרגישים שמשהו השתבש לכם בחיים?
אתם לא היחידים. למרות שלכאורה החיים נוחים מאי פעם, אנחנו מרגישים לחץ עצום מכל עבר. אין לנו זמן לכלום, אין לנו איזון, ונדמה שצריך להיות גיבור-על רק כדי לשמור על השפיות ולשלב בין חיי המשפחה לקריירה.
גם המחקרים מראים את זה. בעשרות השנים האחרונות כל הנתונים של רמת הפעילות, רמת הלחץ, תפוצת המחלות ואפילו תדירות קיום יחסי מין, מצביעים על בעיה חמורה.
התזונה שלנו פחות בריאה, הבריאות שלנו פחות טובה, והזמן הפנוי הפך למצרך נדיר.
למה? בין היתר, בגלל ריבוי המסכים בעולמנו. הם שואבים אותנו לתוכם ובולעים כל חלקה טובה – משיחות עם חברים ובני זוג, דרך פעילות גופנית בריאה וכלה ב… כן, סקס.
איך יוצאים מהסבך?
המדריך המהפכני שלפניכם מצביע על דרך חדשנית, יעילה ביותר, להתמודדות עם הקשיים והפיתויים של העידן המודרני: שיטת "שדה התעופה". תוך הסברים מרתקים ודוגמאות מהחיים, המדריך מלמד אותנו כיצד להגדיר נכון מטרות, ליצור את התנאים שיגשימו אותן, ו… להפוך לגיבורי-על, בעינינו ובעיני היקרים לליבנו.
השיטה הזו כבר שינתה את חייהם של אנשים רבים מסביב לעולם. קנו כרטיס, והצטרפו אליהם.
"גיבורי-על והורמונים הוא קריאת השכמה חשובה לכולנו. בחברה המודרנית שבה אנו חיים ישנה עליה בעושר חומרי לצד ירידה מדאיגה בבריאות ובאושר. ספרה של מלי אלקובי נגיש, פרובוקטיבי, מעניין ונחקר היטב, ומספק תרופה נחוצה לאתגרי החיים המודרנים. קראו, יישמו את השיטה ותהפכו לגיבורים – למענכם ולמען יקירכם."
(ד"ר טל בן שחר, מרצה וחוקר מוביל בתחום הפסיכולוגיה החיובית, מחבר רב המכר של ה- New York Times "באושר ובאושר")

האדם שבטנק
האדם שבטנק / איציק רונן

אל"מ איציק רונן לא חשב בכלל להיות שריונר. אבל אז הוא נכנס לטנק הראשון שלו, ראה את חבריו… והחליט.

בספרו הראשון רונן מכניס אותנו אל ההוויה הצה"לית בגוף ראשון, מתחילת הטירונות ועד אחרי תפקידו האחרון, מפקד חטיבת הראל. הוא לוקח אותנו אל רגעי דם ואש, אל חורפים קרים וכדורים שורקים. דרך עיניו אנחנו עוברים את מלחמת המפרץ, מלחמות לבנון והמלחמה בטרור. אנחנו איתו ברגעי פחד, שבירה, התגברות – וניצחון.

"אני מזיז את המשקפת, ורואה את השיירה שלי מתחילה להגיע, שלוש מאות, ארבע מאות מטרים ממנו. עניין של שניות עד לאסון. אני תופס את הקשר ונותן צעקה לטנק האישי שלי, עם האנשים שלי. טנק ג'. עוברות אולי 1-2 שניות, ובום… יוצא פגז לכיוון.

זה בדיוק המצב אליו תרגלתי את המוצב. ומהצעקה שלי, מכל עמדות המוצב מתחילים לירוק אש. מכת אש אדירה, כזו שלא חוויתי אף פעם. בתרגולים לא כל הכלים יורים. ועכשיו… עוצמה משתקת".

"צוות הטנק הוא יצור ייחודי, שכמעט ולא קיים בחיילות אחרים. המתכונת של ארבעה אנשים ביחד, בתוך מפלצת פלדה יורקת אש – זה סיפור מהסרטים. באמת מהסרטים."

"מה שקרה עם "סרבני השריון" גרם לי לעצור ולכתוב. אני חייב שלפחות את הסיפור הזה, יכירו. שיכירו מה זה החייל הזה. מה הולך בתוכו."