מועדון כתב

סדנת כתיבה יוצרת שיטתית, בלי לצאת מהבית?

זה נשמע כמו רעיון מצויין. תחשבו על זה: להשתתף בקהילה תומכת של כותבים וכותבות, לקבל כל שבוע טכניקות כתיבה מעשיות ויוצאות דופן, פידבקים מועילים – וכל זה בלי לצאת מהבית, בלי לחפש חניה, בלי לנסוע בגשם או ללכת בחמסין. באמת רעיון מצויין, אלא שעד לפני זמן לא ארוך הוא לא היה מעשי.

היום אפשר.

למעשה, את מועדון כתב הקמתי בשנת 2015, כשרציתי ליצור מסגרת מסודרת ללימודי כתיבה יוצרת שיטתית, בשיטות אותן פיתחתי. הוא התחיל במפגשים קבועים בסטודיו הכתיבה התל-אביבי שלי, שאיכלס מדי שבוע קבוצת כתיבה מעולה. במסגרת המועדון לימדתי טכניקות כתיבה מתקדמות, אותן אי אפשר ללמוד בשום מקום אחר בישראל, והתגובות היו בהתאם. העניין עבד לא רע בכלל – עד שעשיתי טעות קשה.

פתחתי אותו להשתתפות מרחוק. כן: קבוצת כתיבה באמצעות האינטרנט, בחדר כיתה וירטואלי בשידור חי – בהשתתפות התלמידים. הנה דוגמה לאחד השיעורים אותם העברתי במסגרת המועדון.

http://https://youtu.be/KvLwXV0SRcg

סדנת כתיבה שנתית (52 מפגשים) 

תוך שבועות ספורים כמעט כל התלמידים שלי הבינו את הפרינציפ, ולמרות שהתוכנה לא היתה מדהימה, החליטו כולם להשתתף מהבית. הגעתי למצב אבסורדי בו אני נוסע שעתיים כל יום, בגשם, בברד, בהוריקנים, בחמסינים, בזיעה התל-אביבית – רק כדי למצוא את עצמי לבדי בסטודיו, בעוד שאר העולם לומד ומתרגל דרך וועידת הווידאו. מרגיז, לא?

לשמחתי, העירייה החליטה להוציא צו הריסה לבניין המשרדים בו שכן הסטודיו (זה היה פעם אולם חתונות שחולק לאינספור משרדים. סיפור מדהים, אספר לכם פעם), ואני עברתי ללמד מחדר העבודה שלי. הפעם עם תוכנת ועידת וידאו מעולה, יציבה, שנותנת תחושה כאילו כולם נמצאים בחלל לימוד אחד – רק שכל אחד בביתו.

זו, בעצם, סדנת כתיבה שנתית, בת 52 מפגשים, בה אני מלמד שיטות כתיבה שאי אפשר ללמוד במקומות אחרים בישראל, מפעיל את מסלול "מאפס לספר", עורך אונליין ומעניק תמיכה במסגרת קבוצת פייסבוק סגורה. כיום (2019) לומדים בו מעל מאה תלמידים, ואנו נפגשים בימי שלישי – בלי לצאת מהבית.


כמה מתגובות התלמידים:

"התואר שלי הוא בספרות, מה כבר יחדשו לי?" אמרתי ובראשי עלו מאמרים תיאורתיים מסובכים למיניהם. בכל זאת,החלטתי להצטרף לשיעורים, סתם בשביל ליהנות מהתחום שאני מתחברת אליו. מהר מאוד הבנתי שאין סוף לדברים שאפשר ללמוד ולשיטות דרכן ניתן לגשת לכתיבת טקסטים. אני משתתפת במפגשי הכתיבה מזה מספר חודשים ובכל שיעור לירון מצליח להפתיע מחדש עם נושא מעניין ודרכים מקריות לבניית דמויות, דיאלוגים, נקודות מבט ועוד הרבה אחרים.

לירון מתמקד בדברים שבאמת חשוב לדעת, כאלה שמשפרים את הטקסט באופן מיידי ברגע שהנקודה המועברת ברורה. כמו כן, השיעורים כוללים תרגול אונליין וקבלת משובים במהלך השיעור. השיעורים מפתחים, מקיפים, כיפיים ומשאירים טעם של עוד."

אנה שץ

"השיעורים עם לירון הקפיצו את רמת הכתיבה שלי בעשרות רמות, בלי להגזים, בזמן מאוד מאוד קצר. בכל שיעור לירון נותן פתרונות מעשיים בצורה הכי מפורשת וקוהרנטית שרק אפשר לבעיות שצצות במהלך הכתיבה, הרבה פעמים כאלה שפשוט לא ידעתי עליהם. פשוט אף מורה אחר לא טרח לציין אותם בפניי."

מירון בן ארי

"למדתי כתיבה בכמה וכמה מסגרות. אצל לירון פיין אני מתחדשת. מאז השיעורים אצלו, הכתיבה שלי עובדת לפי טכניקות בינלאומיות, אשר עובדות על קהל הקוראים המודרני. בכל שיעור הוא מצליח לחשוף לפנינו נישה חדשה, סוג חדש של טכניקת כתיבה, אשר מהווה ריקוד חדש לדמיון היוצר שלי." 

דנה ארמא

הצטרפות לסדנה

סדנת הכתיבה השנתית פתוחה לרוכשי אוצר הדרכות הכתיבה שלי. ניתן להצטרף בלחיצה כאן.