הוצאה לאור באמזון

את ביטוי הקסם "הוצאה לאור באמזון" גיליתי כשחיפשתי דרך להרוויח מהספרים שאני כותב.

למעשה, באותה תקופה הייתי כבר מיואש מהשוק הישראלי. אם אתה מוציא לבד – אתה לא מגיע לאף אחד, וההוצאות גדולות. אם אתה מוציא בהוצאה גדולה ומוכרת – הסיכויים שלך להרוויח קטנים ביותר. מה נשאר? לא הרבה. הבעיה האמיתית בארץ, היא שיש מעט מדי קוראי ספרים, והרבה מאוד כותבי ספרים. הכניסו למשוואה גם את דואופול הפצת הספרים, וקבלו שוק בקריסה.

ואז סיפרו לי על הוצאה לאור באמזון.

תרגמתי ספר ראשון, תרגמתי ספר שני, וראיתי כי טוב.

הוצאה לאור באמזון - הספר "אל מלא רחמים"
הוצאה לאור באמזון | הספר "אל מלא רחמים"

תוך כדי התהליך הפכתי למומחה ישראלי בתחום. עזרתי לעשרות סופרים להגיע לאמזון, לימדתי עשרות אחרים, וראיתי את הבעיה הגדולה של הסופרים הישראלים באמזון. תכל'ס, מדובר בעצלנות. ואולי זו לא המילה הנכונה. לרוב, כדי להצליח כלכלית באמזון אתה צריך להיות חצי מומחה בתחום – ורוב הסופרים הישראלים לא רוצים להשקיע בזה כל כך. אני בהחלט יכול להבין אותם – זה לא הביזנס שלהם.

כיום אני מאפשר לסופרים, שלדעתי יש סיכוי שהספר שלהם יצליח, גם להעלות את ספריהם לאמזון וגם לנהל בעצמם את השיווק שלהם.

בינתיים תוכלו לראות את הספרים שלי שם, בלחיצה כאן.


הסופרים הישראלים נמצאים במילכוד

להוציא ספר יכול להיות הדבר הכי מלהיב בעולם – אבל בישראל המציאות הזו גם עגומה מאוד.

למה?

בפשטות: יש מעט מאוד, יחסית, קוראי עברית, והרבה מאוד כותבי ספרים בעברית (שלא לדבר על המתורגמים). אנחנו שוק קטן מדי. בכל חודש נכנסים למדפי חנויות הספרים יותר מ-100 כותרי מקור חדשים, מה שאומר שיותר מ-100 כותרים אחרים עוזבים אותם. רובם המכריע לא ימכור יותר ממאות בודדות של עותקים. ולעולם לא יחזיר את ההשקעה בהם.

אז למה הם יוצאים בכל זאת? כי חלק מהוצאות הספרים כבר מזמן אינן מרוויחות ממכירת ספרים. הן מרוויחות מהסופרים. זה עסק מצויין – אבל תיכף נגיע אליו. בינתיים, בואו נראה מה קורה לסופרים ישראלים חדשים.

אין מקום לסופרים חדשים. תרתי משמע

הם מנסים להיכנס לשוק כל כך צפוף, שאי אפשר להיכנס אליו כמעט.  לסופר ישראלי חדש אין כמעט סיכוי להותיר חותם בשוק כזה.

הוצאות הספרים הגדולות מכניסות אליהן רק בודדים מתוך אלפים שפונים אליהן מדי שנה, והשיקולים שלהן לא תמיד ברורים. כולם יודעים שספרים נפלאים נדחים על ידי ההוצאות, בעת שספרים תמוהים עולים על המדפים. וכבר אמר מישהו חכם שהדרך הבטוחה ביותר להוציא ספר בישראל היא להיות כדורגלן מצליח, דוגמנית או פליט ריאליטי. בכל מקרה, הוצאת ספרים גדולה ומוכרת, שיש לה יכולת כלשהי לקדם אתכם, קודם כל תיקח את זכויות היוצרים שלכם, כך שלאורך השנים תתוגמלו באחוזים בודדים בלבד.

מה נשאר? הוצאות "ידידותיות למשלם". כל אחד יכול להוציא ספר היום, אם יש לו 20-50 אלף ש"ח לשלם לאחת ההוצאות הקטנות, שמתפרנסות מסופרים – ולא מספרים.

הוצאה כזו בונה על זה שהתשוקה שלנו להוציא ספר מעוורת אותנו זמנית והופכת אותנו מסופרים לסופראיירים. היא תיתן לנו תחושה של טיפול "מקצועי" (כמובן שבדיקת הטיפול לעומק תשאיר אותנו בהלם קל), תדפיס עבורנו את הספר באלף עותקים, ותמכור לנו אותם (חשוב להבין: היא מוכרת את הספרים לנו, ולא לקוראים שלנו) במחיר מופקע.

כמה מופקע? על כל ספר שהיא מוכרת ברשתות הגדולות היא מקבלת 10%-15% מהחנות. על כל ספר שהיא מוכרת לנו היא מקבלת 100%. כך שיוצא שעדיף לה למכור לנו 1,000 ספרים מראש, מאשר להתאמץ ולקדם ולמכור עבורנו 7,000 ספרים בחנות. 

לכן גם אין לה אינטרס לקדם אותנו. כל סופר משלם עשרים עד חמישים אלף ש"ח על הוצאת הספר שלו, ו… זהו. ההוצאה כבר קיבלה רווחים המקבילים למכירות של כמה אלפי עותקים, ובתמורה הספר יהיה שבועיים שלושה על המדף, עד שיוחלף בספר אחר אותו מימן סופר אחר.

בעיני זה לא אתי וכמובן לא משתלם (לכם. להוצאה זה משתלם באבוה).

סופרים (ותיקים) במלכודת

גם סופרים ותיקים ומוכרים מגלים שקשה מאוד להתפרנס בארץ מספרים. גבי ניצן, מחבר "באדולינה" (ספר הפרוזה הנמכר ביותר בארץ בכל הזמנים, ואחד הפייבוריטים שלי) גילה שהוא מרוויח שקל-שניים על כל ספר כזה. בארה"ב הוא היה יכול להיות מיליונר בדולרים. בישראל? מצבו עגום מאוד, לדבריו.

ידוע כי סופרים ישראלים מצליחים מתפרנסים בעיקר מהרצאות ומסדנאות קריאה. צריך רק לפתוח פייסבוק ולראות עד כמה זה נפוץ. למרות שרמת הספרות בארץ גבוהה מאוד, השפה העברית פשוט מגבילה את תפוצת הספרים. אחד מהסופרים הידועים ביותר בישראל, זה שכתב שרשרת רבי מכר, אמר לי שהספר המצליח ביותר שלו מכר כמה עשרות אלפי עותקים. בארה"ב זו בדיחה.

לכן, כל סופר ותיק ומצליח חייב לשים לעצמו מטרה: לצאת מהארץ – ובמהירות. להגיע לשווקים אחרים, בשפות אחרות, ובמהירות הגדולה ביותר.

ההזדמנות הגדולה: הוצאה לאור באמזון

הדרך הטובה והמהירה ביותר לעשות את זה היא  הוצאה לאור באמזון, באנגלית.

היתרונות:

  • זה חינם. אמזון לא דורשת כסף על ההוצאה עצמה, לא בעותק פיזי ולא בעותק דיגיטלי (Kindle). כמובן, יש עלויות לתרגום.
  • הסופר מקבל 70% תמלוגים. אין כאן הוצאת ספרים ש"שותה" לו את הרווחים בקשית גדולה.
  • חשיפה לקהל עצום של מאות מיליוני קונים. לא מובטח לאף אחד שהוא יצליח, אבל אם כן – פוטנציאל ההצלחה גדול הרבה יותר.
  • חשיפה לסוכני ספרים של ההוצאות הבינלאומיות הגדולות. כל מי שמכיר את עולם הספרות הבינלאומית יודע שההוצאות מתוסכלות. הן מצליחות לפספס, פעם אחר פעם, את הלהיטים הגדולים. לכן הן מעסיקות אנשים מיוחדים שסורקים את האמזון ומנסים לאתר להיטים בעליה, כדי להגיש להם חוזים מפתים. גם מפיקים הוליוודיים עושים את זה.

למעשה, מאות סופרים ישראלים, חלקם סופרי Indie וחלקם ידועי שם, גילו את הפלטפורמה הזו ומוציאים את הספרים שם, ללא מעורבות של הוצאות הספרים. 


רוצים ללמוד לקדם בעצמכם את הספרים שלכם באמזון?

לפרטים נוספים לחצו כאן

 


הוצאה לאור באמזון. רוצים גם את הספרים שלכם שם? צרו קשר: